multi

Ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej własność jednej osoby nie stanowi w dzisiejszych czasach większego problemu – szeroki dostęp do poradników oraz możliwość wyceny ubezpieczeń online pozwalają w szybki i wygodny sposób znaleźć najlepszą polisę. Co jednak, jeżeli chcemy ubezpieczyć dom wielorodzinny? Co zrobić, by zapewnić sobie, swoim lokatorom oraz swojemu majątkowi niezbędną ochronę? O tym w dzisiejszym artykule.

We współczesnej typologii architektury mieszkaniowej  mianem budynków wielomieszkaniowych (multifamily residential) określa się obiekty, w których wydzielone zostały odrębne jednostki mieszkaniowe. Mogą one znajdować się na terenie jednego stanowiącego samodzielną całość budynku bądź też w zespole budynków, tworząc wspólny kompleks mieszkaniowy. Budownictwo wielomieszkaniowe to zarówno domy wielorodzinne, zawierające dwa lub więcej mieszkań, budynki o mieszanym przeznaczeniu (mieszkalno-usługowe), kondominia, jak i składające się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset jednostek mieszkalnych budynki wieloapartamentowe. Posiadanie budynków apartamentowych i mieszkań na wynajem wiąże się ze specyficznym rodzajem ryzyka, związanym zarówno z rodzajem dochodów, jakie się z nich uzyskuje, jak i typem lokatorów. Jest to ubezpieczenie, w którym trudno zastosować szablonowe podejście. Przy jego komponowaniu trzeba bowiem wziąć pod uwagę cały szereg czynników, m. in. stan wentylacji i ogrzewania, instalacje ściekowe, niebezpieczne materiały budowlane i ich usuwanie, ubezpieczenie od skutków powodzi i trzęsienia ziemi, automatyczną odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie parasolowe, podatki od nieruchomości i wartość nieruchomości. Umiejętność szybkiej naprawy usterek w nieruchomości wielomieszkaniowej jest bardzo ważna. Jako właściciele takich budynków musicie Państwo zdawać sobie sprawę z tego, że lokatorzy będą polegać na Was w czasie kryzysu.
Podstawowym elementem ubezpieczenia budynku wielorodzinnego jest ochrona obiektu jako całości (building). W sytuacji, w której ryzyko pożaru lub innego nieszczęścia związanego z żywiołem nie zależy tylko i wyłącznie od naszej ostrożności, a czyjaś niefrasobliwość może pozbawić nas dorobku całego życia, ubezpieczenie budynku od ognia i innych zdarzeń losowych jest szczególnie istotne. Równie duże znaczenie ma ochrona odpowiedzialności cywilnej właściciela (tzw. premises liability) stanowiąca zabezpieczenie przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonym osobom trzecim na terenie naszej nieruchomości. Na wypadek strat finansowych i przerw w działalności, które mogą powstać w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń chroni nas tzw. loss of business income, czyli pokrycie szkód poniesionych wskutek utraconych zysków. Inne niemniej ważne elementy polisy to zabezpieczenie przed cofnięciem się wody z kanalizacji (water backup from sewers & drains), koszty zastąpienia nieruchomości (replacement cost), a także boiler & machinery coverage, czyli pokrycie kompensujące zniszczenia spowodowane przez urządzenia grzewcze lub agregaty. Ubezpieczając domy jedno-czterorodzinne czy budynki apartamentowe, warto rozważyć zakup polisy parasolowej (umbrella policy), która ochroni na wypadek, gdy odszkodowanie, które powinnniśmy komuś wypłacić, przekroczy określone w umowie limity.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat polisy ubezpieczeniowej przeznaczonej dla budynków apartamentowych i domów na wynajem, prosimy o kontakt z Greenpoint Insurance Brokerage, licencjonowanym i doświadczonym brokerem ubezpieczeniowym. Nasza agencja od lat oferuje szeroką gamę ubezpieczeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Niezależnie od tego, czy chcecie Państwo ubezpieczyć kilkudziesięcioletni dom wielorodzinny czy też zupełnie nową inwestycję mieszkaniową pomożemy wypracować właściwe i najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Ubezpieczamy zarówno domy budowane w technologii szkieletu drewnianego (tzw. frame house), jak również budynki murowane (masonry). Z racji tego, że reprezentujemy nie jednego, a kilku ubezpieczycieli (w tym firmy specjalizujące się w tworzeniu polis przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych) zapewnimy optymalną ochronę mienia i odpowiedzialności cywilnej. Pomożemy w stworzeniu pakietu ubezpieczeniowego dostosowanego do Waszych specyficznych potrzeb i ułatwiamy korzystne warunki finansowania. W celu otrzymania darmowej wyceny lub porady prosimy o kontakt pod numerem telefonu 718-383-0306, bądź poprzez stronę internetową www.GreenpointBroker.com za pomocą czatu online dostępnego dla Państwa 24 godziny na dobę.

Marcin Luc
Greenpoint Insurance Brokerage
680 Manhattan Ave
Brooklyn, NY 11222

Tel. 718-383-0306
Fax. 516-706-0206
www.GreenpointBroker.com

Untitled-1