Są rzeczy, których nie da się zrobić. A potem przychodzi osoba, która nie wie, że się nie da, i właśnie to robi. Ale mózgi oszukują nas wszystkich po równo – w mniejszych i większych sprawach, na co dzień i od święta.
#1. „Nie dam rady tego zrobić”
Nadzieja i wątpliwość mają wiele wspólnego – obie wyzwalają wiarę w coś, czego przecież nie widać. Ale to od ciebie i twojego mózgu zależy, w które uwierzysz mocniej. Jesteś jedyną osobą, która może powiedzieć sobie „nie dasz rady tego zrobić”. I jesteś zarazem jedyną osobą, która może udowodnić, że to błąd. Bo skoro inni, wcale nie lepsi od ciebie, potrafią, to dlaczego ty nie? Wejście trzech pięter po schodach pozbawia cię tchu? Przypomnij sobie, że są 60-latkowie, którzy przebiegają maratony. Różnica jest taka, że kiedy ich mózg mówił „nie dasz rady”, oni byli już gdzieś na trzydziestym kilometrze i ani myśleli zawracać.
#2. „Inni mają łatwiej, więc po co się będziesz starał”
Szukanie powodów porażki i usprawiedliwień na zewnątrz to wygodna alternatywa dla wkładania wysiłku w osiągnięcie celu. To, że innym się udało, nie znaczy, że uda się i tobie? To jedna z większych pokus – nazywana zresztą celnie: lenistwem – która zwodzi ludzkie mózgi na manowce. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest ładniejszy, młodszy, mądrzejszy, bogatszy, bardziej optymistyczny. Ktoś, kto ma łatwiej, lepiej, prościej, bliżej. Ale są też ludzie, którzy kończą pierwsze studia w wieku 50 lat, zdają egzamin na prawo jazdy za trzynastym podejściem itd. Rzecz w tym, że zawsze będą ci, którzy mają lepiej i ci, którzy mają gorzej. My zawsze będziemy gdzieś pośrodku, co daje nam ogromną szansę.
#3. „Nie mam czasu, by cokolwiek zrobić”
Prawdopodobnie nigdy nie spotkałeś naprawdę szczęśliwej osoby, która zajmowałaby się przede wszystkim unikaniem odpowiedzialności, oskarżeniami i czynieniem wymówek za własne nieudane życie. Nie bez powodu. Na zmianę nigdy nie jest za późno. I jeśli sądzisz, że nie masz wystarczająco czasu, by coś zmienić, oznacza to najprawdopodobniej, że coś jest poważnie nie tak z twoimi priorytetami. Zastanów się, co w twoim życiu jest pilne, a co ważne. Przejrzyj tę listę, a potem weź się za sprawy ważne, te „pilne” zostawiając na później… dużo później.
#4. „Bez ________ się nie dam rady”
Wino, czekolada, serial w telewizji, dwanaście godzin snu, nowe buty, lek na zatwardzenie, środek na biegunkę, syropek na zasypianie? Bez tylu rzeczy nie możemy się obejść. Czy aby na pewno? Niech będą nawet majtki! My nie wyobrażamy sobie życia bez nich (tzn. niektórzy sobie wyobrażają, ale w innych kategoriach), a tymczasem w dalszym ciągu żyją na Ziemi Indianie, którzy o takich zbytkach nawet nie słyszeli… Cała rzecz sprowadza się do tego, że jedynymi osobami, które nie mogą żyć np. bez nowego samochodu są producenci nowych samochodów. Nikt poza tym. Cała reszta to tylko reklamowa operacja-manipulacja na żywym niegdyś (?) mózgu.
#5. „Życie powinno być prostsze i zabawniejsze”
Pewnie, że tak, ale kto powiedział, że ZAWSZE powinno być prostsze i zabawniejsze. Mózg mówi ci, że zasługujesz na to, żeby sukcesy przychodziły bez wysiłku. Ale bez wysiłku nic nie osiągniesz, zostaniesz gdzie jesteś teraz. Trzeba zacząć truchtać krótkie dystanse, by w końcu przebiec maraton. Trzeba pisać, żeby zostać pisarzem. Trzeba założyć firmę i aktywnie ją rozwijać, by zostać zarabiającym miliony biznesmenem. Oczywiście – to, że ktoś pisze, biega czy prowadzi firmę nie daje 100%-owej pewności, że zostanie maratończykiem, autorem bestsellerów czy milionerem. Ale już to, że ktoś nie biega, nie pisze lub nie prowadzi firmy, daje 100% gwarancji, że wymarzonego sukcesu nie osiągnie. Geniusz, jak powiedział Einstein to 1% talentu i 99% ciężkiej pracy.
#6. „Już tyle zrobiłem, należy mi się nagroda”
Nagradzanie się przydaje, by zwiększyć motywację, ale robienie tego przy najdrobniejszej okazji to świetny sposób, by popaść w samozachwyt. I na własną zgubę już z niego nie wyjść. To dyscyplina i wytrwałość popłacają. Celem nie jest sam cel, zwycięstwo i nagroda, ale właśnie dążenie do osiągnięcia wymarzonych celów.
#7. „Mogę zrobić to później”
W końcu lepiej później niż wcale, prawda? G…uzik prawda. Jeżeli dzisiaj jest ci trudno zmobilizować się do zrobienia czegoś, jutro będzie dwa razy trudniej. Pojutrze cztery razy i tak dalej, aż do głosu dojdzie najsłynniejszy święty, patron młodzieży – święty Nigdy. Na dodatek z każdym kolejnym „później” odkładanie wchodzi ci w nawyk i skutecznie oddala od wszelkich sukcesów. Ale możesz to zmienić – wystarczy, że jeszcze dzisiaj przestaniesz zastanawiać się nad tym, co stoi ci na drodze, a skupisz się na tym, dlaczego musi ci się udać. Wystarczy, że jeszcze dzisiaj dasz sobie spokój z opowiadaniem, co już zrobiłeś i co zrobisz w przyszłości, a zaczniesz robić i pozwolisz, by to twoje czyny mówiły za ciebie. Efekt będzie zdumiewający!
#8. „Jeden raz nie zaszkodzi”
Jeden mach, jeden opuszczony trening, jeden dzień niezapowiedzianego wolnego. I faktycznie, to akurat nie kłamstwo. Jeden raz naprawdę nie zaszkodzi. Nieprawdą jest natomiast to, że skończy się na jednym razie. Bo skoro nie zaszkodził jeden raz, to dlaczego miałby zaszkodzić ten drugi? W końcu to tylko dwa razy. Tyle co zupełnie nic… Jeśli wiesz, że nie dasz rady oprzeć się owemu jednemu razowi, spróbuj chociaż obrócić sytuację na swoją korzyść. Ustal sobie, że raz w miesiącu opuszczasz trening i trzymaj się tego planu – dzięki temu to ty będziesz miał kontrolę nad swoim lenistwem, nie zaś poddasz się jednej z wielu chwil słabości, które czekają na drodze każdego.
#9. „Lepiej się wycofać teraz i chociaż ograniczyć straty”
„Sukces nie jest ostateczny, porażka nie śmierć. Liczy się odwaga, by trwać”, powiedział niegdyś Winston Churchill. Porażki, mniejsze i większe, zdarzają się wszystkim. Nawet tym, o których myślimy, że ich życie jest jednym wielkim pasmem sukcesów. Najsilniejsi nie są ci, którzy zawsze zwyciężają, bo kiedyś i na nich przyjdzie kolej, a wtedy – nienawykli – będą leżeć i kwiczeć, zastanawiając się, co się u licha właściwie stało. Najsilniejsi są ci, którzy potrafią szybko wstać z ziemi, otrzepać portki i ruszyć w dalszą drogę. Ci, których porażki hartują, nie zniechęcają. W końcu nigdy nie możemy mieć pewności, czy jesteśmy dopiero na początku drogi, czy może sukces jest tuż za rogiem i wystarczy jeszcze tylko odrobina wysiłku.
#10. Już i tak jest za późno
Dopóki bije serce, a w twoich żyłach krąży krew, nie jest za późno absolutnie na nic. Jesteś tu i czytasz? Gratulacje – znaczy, że żyjesz. A zatem każ swojemu mózgowi przymknąć twarz i bierz się do roboty, bo możesz osiągnąć wszystko, na co ci tylko przyjdzie ochota!
Źródło: http://joemonster.org/art/31427/10_wrednych_klamstw_ktorymi_na_co_dzien_karmi_Cie_Twoj_mozg
Najnowsze komentarze