Syberia to miejsce, w którym żyją najfajniejsi ludzie i najpiękniejsze psy na świecie – husky syberyjskie. Historia, cuda geograficzne, interwencja z kosmosu oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

1. Syberia to większość terytorium Rosji

Syberia zajmuje powierzchnię 9734 kilometrów kwadratowych, co stanowi 57% terytorium Rosji. Syberia jest prawie tak wielka jak Kanada, która jest drugim największym państwem na świecie. Gdyby kiedyś Syberia wpadła na pomysł uzyskania niepodległości, bez trudu znalazłaby się w pierwszej trójce największych państw.

2. Znajduje się tam najgłębsze jezioro na świecie

Mówimy to o jeziorze Bajkał, które wcale nie jest takie małe – jego rozmiar to prawie terytorium Holandii. W sumie Syberia jest wielka, więc i jeziora są wielkie. Ale bardziej imponująca jest głębokość tego jeziora, czyli 1642 metrów! Do tego najstarszego jeziora spływają czyste wody 336 rzek. Woda jest tak przejrzysta, że można widzieć na 50 metrów w głąb.

3. Meteoryt tunguski

30 czerwca 1908 roku w środkowej Syberii doszło do olbrzymiej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów. Można ją było zobaczyć w promieniu 650 km, a usłyszeć nawet w odległości 1000 km. W wielu europejskich miastach można było zobaczyć „białe noce”. Od ponad stu lat naukowcy starają się zbadać co tak naprawdę spowodowało tę eksplozję. Winę zrzucano na meteoryt, ale wieloletnie badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że była to faktycznie interwencja z kosmosu.

4. Syberyjskie bagna

System bagien syberyjskich jest największy na całej półkuli północnej. Ciągnie się on setki kilometrów we wszystkich kierunkach i nigdzie na świecie nie ma takiego systemu bagiennego. Może ten fakt nie jest najciekawszy, ale pokazuje, że Syberia jest naprawdę unikalna.

5. Wieczna zmarzlina

Rosja to bardzo zimny kraj, ponieważ 65% jej terytorium leży na wiecznej marzłoci. Gleba jest twarda jak beton i można na niej bezpośrednio budować drogi czy rurociągi. Niestety, wierzycie czy nie wierzycie w efekt cieplarniany, jesteśmy od wielu lat świadkami rozmrażania wiecznej zmarzliny. Twarda ziemia zmienia się w bagniska lub step. Ma to tragiczny wpływ na infrastrukturę i ekosystem.

6. Rzeki

Syberia może się pochwalić czterema rzekami, które znajdują się w pierwszej dziesiątce najdłuższych rzek na świecie. Są to Amur, Jenisej, Ob i Lena. Ale najciekawszą z rzek na Syberii jest Dałdykan. W zeszłym roku okoliczni mieszkańcy ze zdumieniem patrzyli na czerwone wody rzeki. Próbowano im początkowo wmówić, że jest to efekt silnych opadów, które wypłukały z gleby duże ilości żelaza. Potem okazało się, że rzeka została zanieczyszczona odpadami produkcyjnymi z pobliskiej fabryki.

7. Najśliczniejsze psiaki

Syberyjskie husky są uwielbiane przez praktycznie wszystkich miłośników psów. Rozkosznie urocze szczeniaki chwycą każdego za serce. Idealni towarzysze ludzi, ale niestety psy te są dosyć chorowite. Mają problemy z oczami oraz napady padaczki. Na szczęście nie cierpią na zwyrodnienia stawów biodrowych.

8. Wszyscy pochodzimy z Syberii

Na Syberii znaleziono ślady miejsc, w których zamieszkiwali nasi przodkowie – homo erectus. W tamtych czasach klimat na Syberii był dużo bardziej łagodny i przyjemny. Na Syberii nie znaleziono jednak żadnych szczątków homo sapiens.

9. Mieszkali tam również nasi inni przodkowie

W 2010 w syberyjskiej Denisowej Jaskini odkryto szczątki tak zwanej „kobiety X”. Należała ona do zupełnie innej grupy niż neandertalczycy czy też homo sapiens. Po analizie szczątków (palec dziecka płci żeńskiej i dwa zęby innych osobników) naukowcy stwierdzili, że Denisowianie wykazywali niskie zróżnicowanie genetyczne, ale wysoki poziom hybrydyzacji z neandertalczykiem i jeszcze innym (nieznanym) archaicznym przedstawicielem rodzaju homo.

10. Niesamowicie zdrowi ludzie

Mieszkając na Syberii, musisz cieszyć się dobrym zdrowiem, to nie są warunki dla mięczaków. Mieszkańcy Syberii kąpią się w Bajkale w kostiumach kąpielowych i niestraszne są im ekstremalnie niskie temperatury. Pewien mieszkaniec Syberii wybiegł z domu w samym podkoszulku i klapeczkach, żeby zdążyć na pociąg. Pociąg mu uciekł, ale niezrażony superczłowiek biegł za nim przez 7 kilometrów aż do następnej stacji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie temperatura wynosząca w tym dniu minus 45 stopni Celsjusza. Koleś nawet nie złapał kataru. „Syberyjskie Zdrowie” to cała linia produktów zdrowotnych dostępnych na całym świecie. Jednak większość mieszkańców Syberii przenosi się na starość na południe Rosji, ponieważ w pewnym wieku organizm domaga się mniej surowych warunków.

11. Jazda samochodem

Nikt z nas nie potrafi sobie wyobrazić czym jest jazda samochodem na Syberii. Po pierwsze, musisz kupić rosyjski samochód wyprodukowany na Syberii i dostosowany do tamtejszych warunków, ponieważ żaden zachodni nie wyrobi w takich temperaturach. Po drugie, w zimie musisz cały czas mieć go włączonego, bo jeśli zgasisz silnik, to na drugi dzień go nie odpalisz i trzeba poczekać do wiosny. Po trzecie, jeśli w zimie samochód zepsuje ci się gdzieś na pustkowiu, to prawdopodobnie tam umrzesz. Jedyny ratunek to przejeżdżająca osoba, która cię zawiezie do najbliższego miasta. Na szczęście ludzie na Syberii są niesamowicie pomocni.

12. Żyły tam jednorożce

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie i syberyjskie jednorożce zamieszkiwały tamtejsze tereny w tym samym czasie. Jednorożce nie wyglądały tak jak tęczowe potworki ze współczesnych kreskówek. Były raczej rodzajem długorogich nosorożców. Te roślinożerne zwierzęta ważyły nawet 4 tony. Jednorożce syberyjskie zdołały przeżyć kilka epok lodowcowych, a naukowcy sądzą, że wyginęły dopiero wtedy, gdy nasi przodkowie zaczęli na nie polować.
Autor: http://www.therichest.com/

Źródło: http://joemonster.org/art/39042/12_niesamowicie_ciekawych_faktow_o_Syberii