Wielka Rafa Koralowa to niezwykle ciekawy ekosystem będący jednocześnie największą na świecie strukturą stworzoną przez żywe organizmy. Ten ekosystem umiera i wiemy o tym od lat, lecz zastraszające jest tempo w jakim się to dzieje.

Wielka Rafa Koralowa zamieciona pod dywan

Naukowcy biją na alarm, bo jedna trzecia koralowców w jej północnej części już nie żyje. Wybielanie koralowców – proces związany z nietypowymi warunkami, w trakcie którego algi zooxanthellae zamieszkujące koralowce opuszczają je powodując, że korale blakną i umierają – zachodzi w zastraszającym tempie. Nietypowymi warunkami, o których mowa jest ocieplenie oceanów. El Nino w ostatnim sezonie okazał się o pół stopnia cieplejszy od poprzedniego rekordzisty zarejestrowanego pod koniec lat 90-tych.

Koralowce mogą się odbudować, lecz jest to proces długotrwały i być może nie uda im się ta sztuka przed kolejnym uderzeniem gorącego prądu. Dlatego władze Australii powinny coś z tym zrobić, a tymczasem próbują one zamieść problem pod dywan domagając się od ONZ wykreślenia informacji o Wielkiej Rafie z raportu o zagrożeniach dla miejsc światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO.

smh.com.au

Źródło:
http://www.robertdee.pl/wielka-rafa-koralowa-zamieciona-pod-dywan/