Nie będziemy odpowiadać na pytanie co to jest duch, bo nie można na nie w prosty sposób odpowiedzieć. W każdym razie, duchy pojawiały się we wszystkich epokach, przybierając wiele różnych form i podejmując rozmaite zadania. Kontakty z duchami znane są od tysięcy lat. Przez setki lat spirytyzm był tematem tabu, skrzętnie ukrywanym przez Kościół. W latach 90-tych nastąpił przełom, ludzie zaczęli szukać odpowiedzi na wiele pytań związanych z duchami. To że duchy istnieją już nikogo nie dziwi. Mnóstwo ludzi przeżywa najróżniejsze historie obcując z duchami. Dziś już wiemy, że duchy są wśród nas, choć nie każdy jeszcze zdaje sobie z tego sprawę. Mogą się nam przyglądać i czasem wpływać na nasze życie. Zjawiskiem najczęściej spotykanym jest duch człowieka ukazujący się jako mglista postać (choć nie zawsze), znikający równie nagle i tajemniczo co się pojawił.

Jak twierdzi G.N.M. Tyrell (znawca tematu) istnieją cztery zasadnicze rodzaje duchów:

Duchy tymczasowe – duchy ludzi żywych, którzy z własnej woli ukazują się w różnych miejscach
Duchy doświadczane – duchy ludzi umierających bądź dotkniętych straszliwym nieszczęściem
Duchy pośmiertne – duchy ukazujące się w jakiś czas po śmierci człowieka i przypominające go zwykle tak bardzo, że świadkowie ich pojawienia się doznają często głębokiego wstrząsu psychicznego
Duchy właściwe – duchy najczęściej spotykane, ukazujące się ludziom, którzy nie mają z nimi nic wspólnego pojawiające się zwykle w tym samym miejscu i w określonych porach. Z naszych doświadczeń i rozmów z bytami zamieszkującymi „tamtą stronę” możemy podzielić duchy generalnie na złe i dobre. Te pierwsze funkcjonują po to by czerpać korzyści i utrudniać życie ludziom w różnych celach, drugie natomiast pomagają nam i chronią od tych pierwszych (o ludziach nie wspomnimy). Następny podział będzie dotyczył miejsca ich „zamieszkania”. Tu wyróżniamy duchy z nieba, piekła i czyśćca (to wg wiary katolickiej). Oprócz tych trzech „obszarów” istnieją również inne. Z tego co wiemy, świat duchów jest bardzo złożony. Podział katolicki jest uproszczony i zawężony dla potrzeb Kościoła oraz ówczesnej wiedzy na ten temat. Po latach praktyki wiemy, że „tamta strona” jest bardziej rozbudowana i różnorodna, tak jak różne są duchy czy istniejące wiary.

Istnieje wiele rodzajów duchów. My wymienimy te z którymi mieliśmy do czynienia w różnych okolicznościach, miejscach i czasie oraz przytoczymy przykłady z naszych materiałów.

Afryty – zwane także ifrytami lub efrytami to duchy ofiar morderstwa, które powracają na ziemię w poszukiwaniu zemsty. Podobno mogą być bardzo niebezpieczne i jedynym sposobem obrony jest wbicie w miejscu zbrodni w ziemię nie używanego gwoździa (zabieg tzw. przygwożdżania).
Ankou – to duchy spełniające funkcję strażnika cmentarza, sprawujące pieczę nad miejscami, w których grzebie się zmarłych. Z rozmów z duchami dowiedzieliśmy się, że odstraszają one (przynajmniej próbują odstraszać) wszystkich żywych lub martwych próbujących zakłócić spokój leżącym tam zmarłym. Teraz wiadomość dla interesujących się tą tematyką : będąc na cmentarzu rozglądajcie się uważnie na ludzi tam przebywających. Nam często zdarzały się takie przypadki w których widzieliśmy kogoś siedzącego przy grobie, a po chwili nieuwagi osoba ta znikała jak kamfora w niewytłumaczalny sposób. Taki ktoś to nic innego jak właśnie „Ankou”
Autostopowicze – czyli duchy pojawiające się przy drogach, przybierające ludzkie postacie (osobiście mieliśmy z nimi kontakt), które zatrzymują samochody i proszą o podwiezienie do domu. W momencie gdy ktoś uczyni ich prośbę dematerializują się w zmyślnie dobranym przez nich momencie. Najkrócej mówiąc są to duchy ofiar wypadków.
Białe, szare lub czarne damy – ukazujące się w zamkach lub starych dworach. Są to duchy osób zamordowanych lub tych którzy ponieśli śmierć w tragicznych okolicznościach i nie mogą pogodzić się ze śmiercią. Znamy wiele przypadków kontaktu z tymi duchami. My jednak nie mieliśmy zaszczytu ujrzeć ich na własne oczy, ale badając zamek Krzyżtopór w Ujeździe zlokalizowaliśmy tamtegoż ducha, który porozmawiał z nami (podczas seansu) i chodził za nami (niewidoczny) oddając przy tym dosyć głośne dźwięki. Wszystkim amatorom duchów polecamy wyjazd do jakiegoś zamku – może uda wam się „coś” ujrzeć.
Błędne ogniki – to tajemnicze upiorne światła widywane na cmentarzach lub nad mokradłami, stojące w miejscu, przemieszczające się lub wchłaniające w groby. Jest wiele teorii na ich temat. Niegdyś wierzono, że są to dusze zmarłych, które pojawiają się jako zapowiedź czyjejś śmierci lub strzegą zapomnianego skarbu (ciekawe). Ostatnie badania dowodzą, że błędne ogniki powstają przez samozapalenie gazów wydzielanych w trakcie rozkładu martwych tkanek. Podczas naszych wędrówek po cmentarzach mieliśmy szczęście ujrzeć coś co można by zakwalifikować do błędnych ogników. To coś przypominało jaskrawo żółty obłok i pozwalało sobie „wyjść” z grobu po czym „weszło” w inny grób. Czy zatem wg fizyki gazy mogą się przemieszczać gdzie chcą podczas bezwietrznego wieczoru ? Hm… Odpowiedź pozostawiamy naukowcom.
Efemerydy – to duchy, które powracają z zaświatów by załatwić jakąś ważną nieskończoną sprawę : np. przekazać wiadomość, dotrzymać obietnicy, doprowadzić do końca coś czego nie zdążyli skończyć. Po wypełnieniu zadania odchodzą na zawsze. Niedawno mieliśmy kontakt z tym rodzajem duchów. Jedna znajoma przyprowadziła do nas koleżankę u której w domu działy się po śmierci ojca różne tajemnicze rzeczy, np. stukania, przesuwanie pamiątkowych zdjęć z ojcem, dziwne sny, odgłosy itd. Wykonaliśmy seans spirytystyczny. Duch przedstawił się jako ojciec tej dziewczyny po czym powiedział tylko jedno zdanie : „Pamiętaj kochana córeczko, zawsze będę Cię kochał” i odszedł. Od tamtej pory już nic tajemniczego się nie działo.
Poltergeisty – to jedne z najczęściej spotykanych duchów. Duchy te jako jedyne nie chcą się pokazywać. Zamieszkują przede wszystkim w starych domach, choć nie jest to regułą i potrafią czynić wielkie zamieszanie w celu wypędzenia z nich lokatorów z różnych to powodów. Poltergeisty potrafią podnosić różne przedmioty, rzucać naczyniami, otwierać drzwi, okna, włączać urządzenia elektryczne itd. Ludzie często mają z nimi do czynienia choć nie zdają sobie z tego sprawy. Czy nie zdarzyło wam się coś w następującym stylu : wychodząc z pokoju wyłączacie telewizor po czym za chwilę słyszycie ku zdziwieniu jakieś odgłosy zza drzwi. Po wejściu widzicie włączony telewizor… (dodam jeszcze, że przypadek ten odnosi się do sytuacji gdy jesteście sami w domu).
Sobowtóry – są to duchy do złudzenia przypominające człowieka, który jeszcze żyje. Pojawiają się one niedługo przed śmiercią swego pierwowzoru jednocześnie w kilku miejscach. Znamy kilka takich przypadków. Niestety nie zdążyliśmy ostrzec o tym osoby których to dotyczyło. Jeżeli zobaczycie kiedyś kogoś znajomego kto w dziwny sposób znika za jakimś drzewem lub gubicie go w innych okolicznościach, wiedząc jednocześnie, że osoba ta nie może być w tym miejscu bo np. leży w szpitalu lub wyjechała na wczasy – spróbujcie skontaktować się jak najszybciej z tą osobą i dajcie nam o tym znać ! Być może zapobiegniemy nieszczęściu.
Napisane przez Amon w Marzec – 20 – 2016

Źródło: http://strefa44.pl/charakterystyka-duchow/