Władze Chińskiej Republiki Ludowej przygotowują się do wprowadzenia systemu ocen, który będzie oceniać czyny każdego człowieka. Do 2020 roku życie obywateli Chin zostanie poddane całkowitej kontroli rządu.

Władze rozpoczęły wprowadzanie systemu masowego monitoringu i oceny działalności mieszkańców kraju, poczynając od zakupów w internecie a kończąc na odwiedzinach starych rodziców i przejazdu „na gapę” w środkach transportu publicznego. Śledząc każdy krok człowieka system ten będzie nadawał obywatelom społeczną ocenę, która będzie albo otwierać dodatkowe możliwości w życiu albo będzie zamykać wszystkie możliwe drzwi.

„Całkiem jak w „1984” – totalna inwigilacja każdego”. To są słowa obrońcy praw człowieka Tsan Ai Tsuna z Hangzhou o systemie społeczno-finansowej oceny, którą władze chińskie planują wprowadzić na całym terytorium kraju do 2020 roku. W jego mieście, tak jak i w dziesiątkach innych regionów Chin, już działa taki system, niechby nawet w ograniczonej postaci, czy to terytorialnej czy funkcjonalnej. Istota systemu sprowadza się do totalnej kontroli życia wszystkich obywateli, gromadzenia dostępnych informacji w jednej bazie danych i ich analizie.

Objęci systemem, w zamierzeniu władz, będą dosłownie wszyscy. Terminowa zapłata rachunków, prawidłowe kierowanie samochodem, zachowanie się w sieciach społecznościowych, zakupy w internecie, odwiedziny starych rodziców i nawet to czy obywatel śmieci na ulicy.

W ideale system będzie oceniał każde znaczące zachowanie ażeby następnie wyliczyć ocenę, która będzie bezpośrednio wpływać na życie ludzi. Obywatele z dobrą oceną będą, na przykład, w pierwszej kolejności obsługiwani przez instytucje rządowe albo otrzymają dostęp do innych dóbr i możliwości. Ci, którym system da złą ocenę, najprawdopodobniej, nie będą mogli otrzymać kredytu, wyjechać z kraju i z trudnością zdołają posłać swoje dziecko do szkoły.

Po raz pierwszy o społeczno-finansowej ocenie władze chińskie wspomniały w 2014 roku. A w październiku roku bieżącego prezydent Chin, Xi Jinping, po raz kolejny wspomniał o konieczności reformowania społecznego zarządzania co powinno, w ostatecznym wyniku, „podwyższyć możliwość przewidzenia i zapobieżenia ryzykom wszelkich rodzajów”.

W dokumentacji projektowej przygotowywanego systemu oceniania obywateli, opublikowanego przez Radę Państwa Chin jeszcze w 2014 roku, mówi się, że ten system powinien stworzyć „przejrzystość w gospodarczym, społecznym i politycznym życiu kraju”.

Dzisiaj już trzydzieści lokalnych organów władzy przeprowadza testy lokalnych systemów, podobnych do tego, który planuje się uruchomić na poziomie państwowym.

Jednocześnie w kraju już działa system czarnych list. W mediach opowiada się o jednym przypadku kiedy pewien właściciel firmy turystycznej przegrał sprawę w sądzie z właścicielem nieruchomości. Po tym został on wpisany na czarną listę i teraz nie może kupować biletów lotniczych i na pociągi wielkiej prędkości.

Źródło: www.inform-relig.ru/news/detail.php?ID=12841

Za: www.dsnmp.ru/vnedryaetsya-totalnyiy-kontrol-nad-naseleniem-sistema-reytingov-v-kitae-budet-otsenivat-kazhdyiy-postupok-cheloveka/

Tłumaczenie Tamara

Źródło: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/chiny-rozpoczeta-totalna-kontrola-ludnosci-2016-12