PLANETOIDA

W Wigilię minęła Ziemię planetoida zdolna wywołać katastrofalne spustoszenie na naszej planecie. A co by się stało, gdyby jednakże planetoida o średnicy około 2 kilometrów (2003 SD220 – taką nazwę ma ten groźny obiekt) uderzyła w Ziemię?

Planetoida 2003 SD220 (163899) została odkryta 6 stycznia 2000 roku i była jednym z największych obiektów jakie kiedykolwiek przeleciały w pobliżu Ziemi. Od 2003 roku jest stale obserwowana przez system monitorowania obiektów zagrażających Ziemi o nazwie LONEOS (Lowell Observatory Near-Earth Object Search). Pomimo tego, że od jej pierwszej obserwacji minęło już ponad 15 lat – nadal niewiele o niej wiadomo. Przez większą część jej rejsu wokół Słońca, tonie w jego blasku, przez co obserwacje są mocno utrudnione.

Planetoida #2003SD220 jest wystarczająco duża, aby doprowadzić do globalnego kataklizmu. Czy Ziemia naprawdę jest zagrożona? Odpowiedź brzmi – tak. Mimo, iż tymczasem – i zapewne również w najbliższych dekadach – planetoida ta będzie mijać Ziemię w stosunkowo bezpiecznej odległości, w skali kosmos’u mija ona nas o przysłowiowy włos (10 milionów kilometrów – 28 razy dalej niż Księżyc). Pewnego dnia może dojść do zaburzeń w jej polu grawitacyjnym i dojdzie wtedy do kosmicznej katastrofy.

Co więc by się stało, gdyby planetoida 2003 SD220 uderzyła w Ziemię? Obiekt tych rozmiarów (o średnicy około 2 kilometrów) poruszający się z prędkością 28 tysięcy kilometrów/godzinę (czyli 8 kilometrów/sekundę) przelatując przez ziemską atmosferę zniszczy warstwę ozonową. Uderzając w ziemię obróci w perzynę znaczną część kontynentu. Jeśli wpadnie do oceanu – spowoduje gigantyczne tsunami o wysokości nawet kilkuset(!) metrów. Poza tym wzbije w powietrze trudne do wyobrażenia ilości pyłów ograniczające dopływ światła słonecznego i pogrążające Ziemię w nuklearnej zimie na dziesiątki lub nawet setki lat. Uprawy ulegną zniszczeniu, zapanuje głód, a pozostałą po katastrofie ludzkość zdziesiątkują epidemie.

NASA wyliczyła, że siedmiokrotnie bliżej niż w Wigilię – planetoida znajdzie się 22 grudnia 2018 roku. Wtedy poziom zagrożenia będzie większy – mimo to nasze pokolenie nie ma czym się przejmować. Ta planetoida nie unicestwi nas – może za to unicestwić naszych potomków…

Źródło:
http://www.robertdee.pl/co-by-sie-stalo-gdyby-planetoida-o-srednicy-okolo-2-kilometrow-uderzyla-w-ziemie/