Jest zima i czasem z nieba spada nam na głowy śnieg. Jedni go uwielbiają, inni nie cierpią, ale to naturalne zjawisko i może warto poznać kilka ciekawych faktów na temat śniegu…
Zanim śnieg spadnie na ziemię i okryje wszystko dookoła gigantyczną, białą kołdrą – śnieg występuje najczęściej w postaci wieloramiennych gwiazdek.
Jak powstają gwiazdki śniegu?
Wysoko w chmurach unoszą się mikroskopijne cząsteczki pyłu. To właśnie te pyłki są swego rodzaju katalizatorem, który powoduje rozpoczęcie procesu formowania się płatka śniegu.
Proces powstawania śniegu rozpoczyna się zatem od kondensacji pary wodnej w postaci lodu na maleńkiej cząsteczce pyłu unoszonej prądami powietrznymi wysoko w chmurach. Najpierw powstaje sześciokątny, płaski kryształ o wielkości ułamka milimetra. Wysoko w chmurach, gdzie temperatury są dużo niższe niż na powierzchni Ziemi dochodzi do osadzania się pary wodnej w postaci lodu na krawędziach sześciokąta i wyrasta z niego zazwyczaj sześć ramion. Ramię stopniowo rośnie w pionie i przyjmuje kształt igły. W przypadkowych miejscach igły rozpoczyna się krystalizacja nowej igły, tworzącej z wyjściową najczęściej kąt 60°.
W naturze nie krystalizują się dwa identyczne płatki śniegu, chociaż absolutnie wykluczyć się tego nie da – jak przekonasz się czytając dalej ten artykuł. W przypadku każdego makroskopowego obiektu jest mało prawdopodobne, by istniały we Wszechświecie jego dwie identyczne kopie na poziomie molekularnym. W praktyce jest mało prawdopodobne znalezienie dwóch kryształków, dla których różnice nie byłyby widoczne gołym okiem.
Czy śnieg jest biały?
Śnieg w rzeczywistości jest przejrzysty i bezbarwny. Kryształki śniegu tworzą niezliczoną ilość maleńkich powierzchni, od których odbijane jest światło. Czasami artyści nadają pokrywie śnieżnej błękitną poświatę. To niebo odbija się w tej ogromnej masie miniaturowych lusterek, sprawiając wrażenie, że śnieg jest niebieskawy.
Największe opady śniegu, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w ciągu 24 godzin……wystąpiły w Silver Lake w Kolorado w 1921 roku. Świeża pokrywa śnieżna osiągnęła w ciągu doby grubość… 193 centymetrów.
Śnieg jest bardzo słabym przewodnikiem ciepła i podczas przygotowywania posiłku – temperatura wewnątrz igloo może przekraczać nawet 15°. Nagrzanie go do takiej temperatury powoduje topnienie pierwszej warstwy śniegu, co sprawia, że na głowy mieszkańców zaczynają spadać pojedyncze krople wody. Z uwagi na surowe warunki atmosferyczne, topniejąca woda zostaje „wessana” w ścianę i zamieniona w lód.
W 1988 roku Nancy Knight z Narodowego Centrum Badań Atmosfery……znalazła podczas burzy śnieżnej w Wisconsin dwa, identycznie wyglądające płatki śniegu. Ale, płatki były może identyczne pod względem wyglądu zewnętrznego, natomiast pani Nancy Knight nie pokusiła się o zbadanie ich struktury molekularnej, która na 99,999999999999% była jednak inna.
Największy na świecie płatek śniegu……znaleziono w Fort Keogh, w amerykańskim stanie Montana 28 stycznia 1887 roku. Płatek-gigant miał 38 cm średnicy i 3 cm grubości.
Płatki śniegu opadają z średnią prędkością 5 km/h
Prędkość opadania płatka śniegu zależy od jego ciężaru, powierzchni i siły wiatru. Zanim płatek dotknie ziemi, jest unoszony przez wiatr i przenoszony na dystansie nawet kilku kilometrów. Na pewno widziałeś to nie jeden raz, obserwując śnieżycę za oknem, że jedne płatki opadają szybciej, a inne wolniej.
Średni płatek śniegu zawiera……180 miliardów cząsteczek wody.
Poza Ziemią opady śniegu zostały zaobserwowane…na Marsie przez sondę Phoenix. Śnieg padał z chmur znajdujących się 4 kilometry nad powierzchnia Marsa i sublimował (sublimacja to przejście ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego) zanim dotarł do jego powierzchni.
Alexey Kljatov – rosyjski fotograf – pozbierał śnieg, który spadł w czasie zamieci, ułożył go na kawałku wełny fabrycznej, a następnie wykorzystując bardzo duże zbliżenie, fotografował płatki śniegu. Jak sam dodaje – „W mojej kolekcji nie ma dwóch identycznych płatków. Każdy jest inny i wyjątkowy. Płatki przybierają postać ośmiokątów, trójkątów, gałązek, nawet cylindrów…”
Źródło:
http://www.robertdee.pl/interesujace-fakty-na-temat-sniegu/
Najnowsze komentarze