Jestem wielkim zwolennikiem wykorzystywania źródeł odnawialnych do generowania energii, dlatego cieszę się, że mogę się z Tobą podzielić informacją z Islandii, gdzie powstanie elektrownia czerpiąca z bogactw natury.

Wykorzystanie dobrodziejstw energii geotermalnej nie jest pomysłem nowym, jednak Islandia chce dokonać czegoś przełomowego, co zaowocować może stworzeniem taniego i praktycznie niewyczerpanego źródła prądu elektrycznego. Islandczycy chcą wywiercić głęboki na 5 kilometrów otwór w południowo-zachodniej Islandii, który byłby najgorętszym na świecie. Temperatury w nim panujące wahają się od 400 do 1000 stopni Celsjusza. Projekt zakłada budowę elektrowni geotermalnej zdolnej do produkcji aż 50 MW energii elektrycznej, czyli 10 razy wydajniejszej niż tradycyjne tego typu obiekty.

Aby to było możliwe, inżynierowie pracujący w ramach projektu Iceland Deep Drilling Project (IDDP), w rejonie Reykjanes, muszą dotrzeć do Grzbietu Śródatlantyckiego, najdłuższego grzbietu śródoceanicznego na Ziemi i naturalnej granicy między płytami tektonicznymi. Wówczas jądro Ziemi zacznie podgrzewać wodę morską i wytworzy parę wodną o ciśnieniu 200 razy większym niż panujące w atmosferze. Jest to stan materii, w którym substancja nie jest ani cieczą, ani gazem, ale jest w stanie przechować więcej ciepła niż każdy z tych stanów.

Naukowcy są pewni, że elektrownia będzie mogła zasilić w prąd elektryczny co najmniej 5.000 gospodarstw domowych, a ta innowacyjna technologia będzie mogła zostać wykorzystana również w innych częściach świata.

Źródło: http://www.robertdee.pl/islandia-skorzysta-z-energii-wnetrza-ziemi/