Wokół nas żyje pełno toksycznych ludzi. Jeżeli jest to osoba stale destrukcyjna, która nie chce się zmieniać to najlepiej odciąć się od niej. Jednak często mamy do czynienia z rodziną czy osobą, której chcemy pomóc.
Jak to uczynić?
Kogo obawiać się?
Tak zwanych: wampirów energetycznych, które świadomie lub nieświadomie wysysają z nas energię. Często po rozmowie z taką osobą czujemy się upodleni, wyniszczeni psychicznie, schorowani emocjonalnie. Pół biedy, jeżeli „wampir” robi to nieświadomie.
Znacznie trudniejsza jest sytuacja, w której ktoś gnębi nas z premedytacją,w ykorzystuje nasze dobre serce, upadla nas emocjonalnie.
Wbrew pozorom w temacie wampira energetycznego nie ma magii, jest to zwykła psychologia, odwaga powiedzenia prawdy, wyznaczenia granic i zasad.
Oczywiście, wiele osób będzie wiązało ten temat z magicznymi mocami ciemności. Jest taka możliwość, ponieważ przez ludzi działają demony.
Do poniższego przepisu dodałbym modlitwę i poznawanie prawdy.
Czy zdarzyło Ci się czuć zmęczenie, wyczerpanie i brak energii w wyniku niektórych Twoich relacji?
Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z osobą określaną w psychologii jako: wampir energetyczny lub emocjonalny.
Definicja brzmi niemal śmiesznie, ale dobrze oddaje mechanizm oddziaływania wampirów: świadomie, lub nieświadomie, ale dosłownie wysysają energię ludzi, z którymi się stykają i przekuwają ją na swoją korzyść.
Efekt?
Wampir nabiera kondycji i rośnie w siłę, nas pozostawiając w stanie wyczerpania, przygnębienia, smutku, poczucia winy, wściekłości, poczuciu pustki. Działanie wampira można odczuwać też ciałem, które reaguje bólami głowy, napięciem mięśniowym, ogólnym osłabieniem.
Jak rozpoznać wampira energetycznego: wzorce zachowań
Pierwszy znak, który powinien nas zaalarmować, że znalazłyśmy się w obecności wampira energetycznego, to poczucie „wypompowania”, zmęczenia i trudności w zarządzaniu tą relacją; każda rozmowa staje się męcząca, niezależnie od tematu;
Energetyczny wampir ma stałą potrzebę, byś dodawała mu otuchy;
Niemal obsesyjnie domaga się potwierdzeń, czy: „Jesteś na mnie zła?” lub „Czy robię coś źle?”, „Czy coś się stało?”; chociaż na początku można to interpretować na korzyść wampira i nawet usprawiedliwiać jako gest altruizmu („Zależy mi na Twoim dobrym samopoczuciu”), należy je naprawdę rozumieć jako „uspokój mnie, że nie robię nic złego”;
Wzbudzanie litości – chcesz go pocieszyć, ale sama wpadasz w dołek;
Pesymizm i zgorzknienie – wampir umie przekonać swego potencjalnego wybawcę, że życie naprawdę jest pasmem nieszczęść;
Wampir nie jest zainteresowany rozwiązaniem swoich problemów i nie chce żadnych „dobrych rad”; chcę tylko dzielić się swoją frustracją i wciągnąć Cię w emocjonalna grę;
tzw. foch – wampir obraża się, czym wzbudza poczucia winy w Tobie – swojej ofierze;
Prowokowanie do kłótni – wampir podjudza, wzbudza silne, negatywne emocje, wbija małe, ostre szpilki w czułe punkty, tak, by ofiara wybuchła i dała się wciągnąć w awanturę;
Hiperkrytyka wobec innych znanych Wam osób, z czego wampir korzysta chętnie, bez wyjątku i wielokrotnie;
Najpotężniejszą bronią wampira jest szantaż emocjonalny, polegający na wzbudzaniu w nas poczucia winy, dzięki czemu może jeszcze łatwiej jest mu Tobą manipulować.
Wampiry energetyczne świadome i nieświadome
U podstaw bycia wampirem energetycznym nie zawsze leży intencjonalność.
Wampirami mogą być na przykład ludzie obarczeni własnymi psychologicznymi blokadami, którzy mają tendencję do nieświadomego przenoszenia swoich problemów na innych (projekcja). Celem (niezamierzonym) takiego wampira nie jest rozwiązanie wcale tych problemów.
Nieświadome wampiry są tak zapatrzone w siebie i swoje problemy, że nie zauważają, że swymi słowami i czynami ranią innych. Są „pępkiem świata”. Każdą sytuację oceniają ze swojego punktu widzenia, działania wszystkich ludzi odnoszą do siebie. Obwiniają innych za swoje nieszczęścia. Uważają, że wszyscy robią im na złość i specjalnie ich krzywdzą.
Taka osoba nieświadomie, może mieć potrzebę posiadania kogoś, kogo może nieustannie się trzymać. Niekiedy, to osoby z bardzo silnym ego, które nie zawahają się przejechać po kimś jak czołgiem, wykorzystując potrzeby innych, by zaspokoić własne.
Istnieją również świadome wampiry energetyczne, które są prawdopodobnie najgorszym z typów, bo działają w sposób zamierzony. Taki wampir to wampir narcystyczny, który doskonale wie, że aby iść do przodu, musi „kraść” energię z otoczenia. Z premedytacją wykorzystuje ludzi (zwłaszcza o dobrym sercu) do swych celów i wikła ich w sieć skomplikowanych zależności emocjonalnych.
Jak bronić się przed wampirem energetycznym w miłości, w rodzinie, w pracy
Metoda 1.
Unikaj albo broń się i nie bądź naiwna
Wpaść w pułapkę wampirów energetycznych jest łatwiej, niż myślisz. Głównie dlatego, że są to zwykle osoby z najbliższego nam grona: rodzic, brat, partner, bliska przyjaciółka, dziecko. Niebezpieczeństwo leży w szantażu emocjonalnym: bardzo zależy Ci na tej osobie, ale z czasem coraz trudniej Ci zaspokoić jej potrzeby.
Metoda 2.
Zacznij od dyskretnego wyrażenia swojego dyskomfortu i niezadowolenia
Jeśli masz szczęście i do czynienia z osobą inteligentną, Wasze relacje zaczną się poprawiać.
Metoda 3.
Nie angażuj się w toksyczną relację
Bądź asertywna, nie daj się sprowokować i wciągać w awantury.
Metoda 4.
Wytyczaj granice
Chroń swoją strefę komfortu psychicznego i fizycznego.
Metoda 5.
Udzielaj krótkich, rzeczowych odpowiedzi
Nie zwierzaj się, nie zdradzaj szczegółów na swój temat, nie odkrywaj słabych punktów, w które wampir mógłby uderzyć.
Metoda 6.
Zachowaj spokój, oceniaj sytuację na trzeźwo
Stara zasada „policz do 10 zanim cokolwiek odpowiesz”, sprawdza się tutaj w 100%.
Metoda 7.
Zaproponuj wspólną terapię
Ale i w tej opcji konieczna jest chęć wampira do wprowadzenia zmian.
Jeśli masz do czynienia z bardzo silnym energetycznym wampirem, niestety jedynym rozwiązaniem będzie zerwanie relacji.
źródło: www.ofeminin.pl
Źródło: https://tajemnice.robertbrzoza.pl/zdrowie/jak-bronic-sie-przed-wampirem-energetycznym/
Najnowsze komentarze