red-rose-320891_1920

Drodzy Panowie, dzisiejszy dzień 8 Marca, jest bez wątpienia Naszym Świętem o czym donoszą wzmianki nawet z przed kilkuset lat. Tłumaczenie, że to święto komunistyczne jest w pewnym sensie unikiem :). Każdy z Was ma dzisiaj jedyną i niepowtarzalną okazje obdarowania nas tradycyjnym kwiatkiem – bo czyż nie zasługujemy na niego?

Zawsze byłyśmy wojowniczkami nie tylko na scenie politycznej ale i w pieleszach domowych. Czyż nie wychowujemy Waszych dzieci? Nie pierzemy i prasujemy Waszych koszul? Czyż nie uwijamy się w kuchni żeby zdążyć z obiadem na Wasz powrót z pracy? Nie ważne jak odpowiecie sobie na te pytania. Pamiętajcie, że kochamy kwiaty. Każda z nas cichutko marzy o widoku swojego ukochanego z bukiecikiem w reku…

Pierwsze informacje na temat czczenia płci pięknej w trakcie poświęconego im święta pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki o nienagannej reputacji przygotowywały specjalny festyn ku czci bogini życia i śmierci. Święto przypadało w październiku i odbywało się tuż przed jesiennymi siewami. Kobiety oddawały się wówczas rozmyślaniom, tańczyły i ostatecznie składały ofiarę z zabitego prosiaka.

W starożytnym Rzymie istniało święto kobiet, które obchodziły mężatki na początku wiosny, w pierwszym dniu marca. Było ono związane z nowym bukietrokiem, macierzyństwem i płodnością. Kobiety urodzone jako wolne były obdarowywane przez swoich mężów prezentami i cieszyły się ich wyjątkową uwagą.

W Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony 19 marca 1911 r. Data została wybrana przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform – w tym, niespełnioną, przyznania praw wyborczych kobietom. W dniu tym w tych krajach doszło do szeregu demonstracji i zebrań, w których wzięło udział około miliona kobiet – i mężczyzn. W Niemczech, przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w 1911 r., rozprowadzono milion ulotek wzywających do działań na rzecz przyznania kobietom prawa głosu. Rok później kobiety w tych samych krajach obchodziły Dzień Kobiet.

W USA Święto Kobiet obchodzone jest corocznie, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Napisane przez: Anna Szymborska

Anna Szymborska

dziennikarka, autorka cyklu wywiadów:
„Perły na emigracji”,”Cudze chwalicie swego nie znacie”.
Od 2009 roku promuje mało znanych, zdolnych wykonawców muzycznych.
Współorganizatorka imprez artystycznych.

Źródło:
http://www.przeglad.ca/2016/03/miedzynarodowy-dzien-kobiet-2/