MROWKA

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że mrówki potrafią używać lekarstw by walczyć z infekcjami pasożytniczymi i grzybicznymi.

Naukowcy odkryli, że mrówki w przypadku zarażenia wybierają świadomie jedzenie nasączone nadtlenkiem wodoru (woda utleniona). Choć jego spożycie grozi im śmiercią, to owady zdają sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku infekcji grzybicznej pokarm z nadtlenkiem wodoru zwiększa ich szanse na przeżycie.

Owady wyboru dokonują świadomie i jest to decyzja osobnicza, a nie całego gniazda. Decydują się na niego osobniki chore, które dodatkowo starają się dość precyzyjnie dobrać dawkę. Gdy pokarm nasączono wyższym stężeniem nadtlenku wodoru, to owady zjadały mniejszą porcję pokarmu.

Naukowcy mają problem, bo nie wiedzą nawet w jaki sposób mrówki wyczuwały, że są zainfekowane, jednak jakiś mechanizm istnieje – owady bliskie śmierci opuszczają często gniazdo aby umrzeć samotnie, nie będąc obciążeniem dla reszty kolonii. Nie wiedzą też oni do końca skąd w przyrodzie mrówki biorą nadtlenek wodoru, sądzą oni jednak, że mogą one po prostu znajdować go w mszycach i swoich martwych pobratymcach.

Żródło:
http://www.robertdee.pl/mrowki-uzywaja-lekarstw/