Ilość danych spływających z teleskopów każdego dnia jest gigantyczna. Naukowcy są w stanie przeanalizować na bieżąco jedynie część z nich, a reszta trafia do archiwów. Przeszukiwanie danych pozwala czasem na dokonanie ciekawych odkryć.

Jednym z wielkich archiwów danych są wyniki obserwacji z przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Obejmują sporą część nieba obserwowaną teleskopami optycznymi. Archiwum przeszukiwali astronomowie z zespołu, którym kierował Andrea Merloni. Celem były przygotowania do przyszłej rosyjsko-niemieckiej satelitarnej misji rentgenowskiej eROSITA.

„Zwykle odległa galaktyka nie zmienia się w sposób istotny w trakcie całego życia astronoma, czyli w skali dziesiątek lat. Ale tutaj występowała dramatyczna zmienność widma, tak jakby czarna dziura się włączyła i wyłączyła” – tłumaczy Merloni.

W ten sposób zespół Merloniego odkrył czarną dziurę będącą w trakcie rozrywania gwiazdy. Zaobserwowany rozbłysk bardzo dobrze pasuje do modelu takiego zjawiska.

Badacze oszacowali masę supermasywnej czarnej dziury na 100 milionów mas Słońca. Taka wartość oznacza, że jest to przypadek najbardziej masywnej czarnej dziury zaobserwowanej w trakcie procesu rozrywania gwiazdy.

Źródło:
http://www.robertdee.pl/odkryto-gigantyczna-czarna-dziure/