„Ujęcia wykonywane były w różnych porach roku, dzięki temu możemy zauważyć różne zjawiska astronomiczne pojawiające się cyklicznie w ciągu 12 miesięcy. Wiosenne wschody i letnie zachody okolic centrum Drogi Mlecznej, jesienny zachód konstelacji łabędzia z widoczną czerwoną mgławicą w jego sercu, zimowy wschód Wielkiej Mgławicy w Orionie, pozorne wirowanie sfery niebieskiej wokół bieguna niebieskiego. Na filmie można też zobaczyć koniunkcję Marsa, Wenus i Księżyca tuż po nowiu. Do tego obłoki srebrzyste pojawiające się latem nad północnym horyzontem oraz zjawisko airglow czyli świecenie się atmosfery mniej więcej na 10 stopniu wysokości od horyzontu zielonkawym światłem. Na niektórych ujęciach można dostrzec ślady po meteorach spalających się w ziemskiej atmosferze oraz satelitach………
Zdjęcia były wykonywane w okolicach wsi Kołodne, Królowy Most, Nowodworce, Rybniki, Rowek Lipowy Most, Podsupraśl i w wielu innych miejscach w Puszczy Knyszyńskiej oraz na Suwalszczyźnie……..
Serdeczne podziękowania dla Paula Kwitka, www.existencemusic.com za napisanie specjalnie do tego filmu muzyki oraz dla Pana Andrzeja Branickiego za wsparcie sprzętowe. Podziękowania kolegom za przednie towarzystwo astrofotograficzne pod czas długich zimnych i ciemnych nocy, a także dla mojej żony Kamili nie tylko za towarzystwo ale i opiekę nad synkiem kiedy nie było mnie w nocy w domu.
Szczepan Skibicki”