Jak wielkie jest Słońce w porównaniu z Ziemią? Te dwa ciała niebieskie są bardzo ciężkie do bezpośredniego porównania. Słońce jest ogromną płonącą kulą gazów, która jest oddalona od Ziemi o jakieś 149 600 000 kilometrów. Jeśli stopilibyśmy około 1 300 000 klonów Ziemi i doprowadzili tą masę do stanu ciekłego, to moglibyśmy mniej więcej dopasować tą masę do aktualnej wielkości naszej gwiazdy centralnej.

Największa znana nam gwiazda (VY Canis Majoris), która jest czerwonym hiperolbrzymem, znajduje się w konstelacji Wielkiego Psa i jest oddalona od nas o jakieś 4 900 lat świetlnych. Jej średnica wynosi około 2 800 000 000 kilometrów. Jak najłatwiej możemy wyobrazić sobie tak wielki rozmiar? Pomyśl, że oblatujesz tę gwiazdę samolotem z prędkością 900 km/h. Jeśli utrzymasz stałą prędkość, to udałoby Ci się ją okrążyć w ciągu „zaledwie” 1 100 lat.

A jest to tylko jedna malutka kropeczka na naszym nieboskłonie, który możemy podziwiać nocą. Wyobraź sobie potęgę naszej galaktyki i weź też pod uwagę, że nasza galaktyka, nie jest jedyną w znanym nam wszechświecie. Ta skala jest tak ogromna, że nasz umysł rzadko kiedy jest w stanie objąć ją w całości – nawet kiedy wydaje nam się, że już nam się to udało.

Możesz obejrzeć małą prezentację, którą przygotował użytkownik serwisu YouTube, skrywający się pod nickiem morn1415. Miłego oglądania.

Źródło:
http://www.robertdee.pl/skala-we-wszechswiecie/