W Japonii pszczoły mają dalekiego kuzyna – wielkiego szerszenia japońskiego (Vespa mandarinia japonica – Sudzumebati). Bliski kontakt z nim jest wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka.

Szerszenie Sudzumebati występują na zboczach porośniętych lasami i osiągają do 5 cm długości. Szerszeń wyposażony jest w duże żądło. Produkuje on bardzo toksyczną truciznę. Jego jad rozpuszcza tkanki ciała i powoduje wstrząs anafilaktyczny. Po użądleniu jedynym ratunkiem jest szybka hospitalizacja, jednak nawet szybka pomoc lekarza nie daje gwarancji przeżycia. Co roku szerszenie te zabijają do czterdziestu osób.

Ofiary szerszenia porównują ukąszenie tego owada do rozpalonego gwoździa wolno zagłębiającego się w ciele. Na szczęście owady te nie są zbyt agresywne i atakują ludzi tylko w przypadku wyraźnego ryzyka. Swoją ofiarę potrafią ścigać nawet przez pięć kilometrów.

Szerszenie te lubią biesiadować w pszczelich ulach. Pszczoły bronią swojego ula, jednak wiele z nich zostaje uśmierconych przez agresora. Broniąc ula nawet 500 pszczół wchodzi na szerszenia, tworząc kłębek. Temperatura wewnątrz pszczelej struktury wzrasta do 47 stopni Celsjusza. Szerszeń ginie wówczas na skutek doznania szoku termicznego.

Źródło:
http://www.robertdee.pl/sudzumebati-gigantyczne-szerszenie-z-japonii/