Tajemnica egipskiego sfinksa wykopanego w Izrahellu.

Tel Hazor w północnym Izrahellu od dawna był skarbnicą archeologiczną, ale niedawne odkrycie fragmentów liczącego sobie 4000 lat egipskiego sfinksa było jednym z najbardziej nieoczekiwanych znalezisk.

Niewytłumaczalne znalezisko położone tak daleko od Egiptu, to łapy posągu sfinksa spoczywające na podstawie, jakie zostały wykopane, a odkryto na nim napisy w piśmie hieroglificznym króla Mycerinusa. Król ten rządził około 2500 roku pne i nadzorował budowę jednej z trzech piramid w Gizie, gdzie został pochowany.

„Tylko raz w życiu można znaleźć coś takiego„, mówi Amnon Ben- Tor, dyrektor wykopalisk i profesor na Uniwersytecie Hebrajskim, który sponsoruje wykopaliska.

„Jest to niezwykle istotne z wielu punktów widzenia, ponieważ jest to jedyny znany na świecie sfinks tego króla, nawet w Egipcie. To także jedyny monumentalny fragment egipskiej rzeźby, jaki znaleziono gdziekolwiek na obszarze Lewantu„, dodał odnosząc się do rejonu pokrywającego wschodni obszar od brzegów Morza Śródziemnego.

www.youtube.com/watch?v=rBYKfP3ev4g

Ben-Tor mówi, że sfinks został celowo uszkodzony, podobnie jak około 10 innych posągów egipskich, które tutaj znaleziono wcześniej. Kiedy miasta padały łupem wroga, większości posągów odcinano głowy i ręce.

„To samo stało się z tym tutaj. Stracił ręce„. Pełny rozmiar sfinksa jest szacowany na metr wysokości i ważył pół tony.

Zespół nadal będzie szukać jego reszty na powierzchni archeologicznej obejmującej ok. 200 hektarów – nawet jeśli ma to zająć 60 lat, czas potrzebny do dokonania pełnych wykopalisk.

Ale największe pytanie – jak sfinks dotarł do Tel Hazor – prawdopodobnie pozostanie tajemnicą.

„Może to był prezent, który król egipski wysłał do lokalnego króla Hazor. Może. Ale udowodnić to, wydaje się niemożliwe„.

Tel Hazor był stolicą Kanaan ok. 4000 lat temu, a jego populacja sięgała 20.000 osób. Położone na trasie łączącej Egipt z Babilonem, miasto prosperowało.

Wykopaliska rozpoczęły się w latach 50-tych, a obecnie uznawane są za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.

Przez większą część roku, ta odległa część Izrahella jest cicha, lecz każdego lata, archeolodzy, studenci i wolontariusze zjeżdżają do Tel Hazor, aby dokonywać odkryć archeologicznych. Miejsce stało się ważne dla archeologii biblijnej, która ma na celu wyjaśnienie wydarzeń opisanych w Biblii.

Nie brakuje tutaj różnych artefaktów, odkrycia dokonywane są codziennie, w tym gliniane garnki i miski. Ale prawdziwym celem jest wykorzystanie ich do zrozumienia cywilizacji.

„Dokumenty, które znaleźliśmy w Hazor mówią nam o ludziach, o ich nazwach, o ich kulturze, o ich kultach, o małżeństwach, o rozwodach, o ekonomii„, mówi Ben-Tor. „Wszystkie tych rzeczy nauczyliśmy się na podstawie wykopalisk w Hazor. Nie tylko znajdujemy nieme kamienie. Musimy sprawić, żeby te kamienie przemówiły. I to jest to, czym się zajmujemy„.

www.youtube.com/watch?v=xM0i31QS0pw

źródło: http://edition.cnn.com/2013/08/08/world/meast/israel-sphinx

przygotował: stophasbara

Źródło: dzięki uprzejmości i za zgodą:
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/tajemnica-sfinksa-z-izrahella-2013-10