Zmagająca się z kryzysami Unia Europejska doczekała się nowej siedziby. Zewnętrzną konstrukcję wykonano z ram okiennych zebranych z całej Europy, jak hołd dla różnorodności. Kosz to 321 milionów euro.

Nowej siedzibie nadano imię „Europa”. Mieści się w centrum dzielnicy europejskiej w Brukseli naprzeciwko siedziby Komisji Europejskiej. Budynek ma powierzchnię 70 646 metrów kwadratowych.

Budowa została w większości sfinansowana z budżetu UE. Pierwotnie koszty oszacowano na 240 mln euro, ale wzrosły one do 321 mln. Sekretariat generalny Rady UE tłumaczy to przede wszystkim wzrostem kosztów pracy i materiałów.

„Zewnętrzną konstrukcję wykonano ze starych dębowych ram okiennych, pozyskanych z wyburzanych budynków z całej Europy. Te autentyczne stare ramy okienne, wygładzone, oczyszczone, odnowione, polakierowane i umieszczone w wielkich ramach ze stali nierdzewnej, utworzyły fasadę. Nie chodziło tylko o recykling materiałów, ale o złożenie hołdu dla europejskiego rękodzieła i kulturowej różnorodności” – powiedział główny architekt.

Nowa siedziba zacznie być regularnie wykorzystywana w pierwszej połowie 2017 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=KxJaFxWPOQU

Źródło: https://ndie.pl/wyglada-nowa-siedziba-unii-europejskiej-kosztowala-321-mln-euro/