Afgańskie przysłowie:

„Kobiety służą do rodzenia dzieci, a chłopcy są do przyjemności”.

Może się wydawać, że o Afganistanie wiemy wszystko z prasy, Internetu czy TV. Na ogół przedstawione są informacje o wojnie, Talibach, narkotykach, czy też kobietach w burkach. Jest jednak coś, o czym mało kto wie. Bacha Bazi – pedofilia dotykająca afgańskich chłopców, która jest uznana i chroniona miejscową tradycją.

Tańczący chłopcy

Bacha Bazi oznacza dosłownie Tańczący Chłopcy – dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Owszem brzmi uroczo, jednakże pod tą z pozoru niewinną rozrywką, która wręcz uznana jest za tradycję kryje się po prostu dziecięca pedofilia. Bacha Bazi nikt się nie sprzeciwia a jest tak, dlatego, że w Afganistanie nieżonaty mężczyzna na pewno nie ma dużo okazji aby podziwiać wdzięki kobiet.

Rzec można, że potrzeba zwłaszcza naturalna jest matką wynalazku dlatego dziewczynki zastąpiono chłopcami zaś zasady moralne wyparte zostały przez pieniądze. Można więc śmiało powiedzieć, że tradycja Bacha Bazi to nic innego jak proceder wykorzystywania ubogich chłopców przez mężczyzn z klas wyższych.

Proceder Bacha Bazi

Jak wygląda werbowanie młodych chłopców? Na ogół kilkulatek pochodzący z ubogiej rodziny jest werbowany przez „opiekuna”, który zobowiązuje się do tego, iż zajmie się chłopcem oraz będzie mu pomagał pod względem finansowym. Niestety, prawda jest taka, że chłopiec staje się seksualnym niewolnikiem. Za jedzenie, ubranie chłopiec musi dla swego opiekuna ubierać damskie ubrania oraz wykonywać erotyczny taniec. To jednak nie koniec ponieważ jest to tylko wstęp przed prawdziwą erotyczną zabawą.

Bacha Bazi w praktyce

Wieczory rozrywek Bacha Bazi organizowane są przez zamożnych mężczyzn. Na ogół nie brak jest alkoholu ani narkotyków. Na środek Sali wchodzą mali chłopcy, którzy mają przypięte do nadgarstków dzwoneczki. Co więcej, mali Afgańczycy ubrani są także w biustonosz, tunikę a także mają mocny makijaż. Starsi mężczyźni zachęcają ich do tańca. Tańczący Chłopcy robią wszystko aby wypaść jak najlepiej, potrząsają ramionami, zalotnie kręcą biodrami, aby skusić zamożnego mężczyznę. Dzięki temu mają szansę spędzić z nim noc w hotelu i mogą liczyć na zapłatę.

Kiedy chłopiec zamienia się w mężczyznę, przestaje być Tańczącym Chłopcem. Musi zarabiać w inny sposób a stąd już bardzo prosta droga do prostytucji. Nic w tym dziwnego albowiem po kilku latach seksualnego niewolnictwa trudno powrócić do normalnego życia. Zdarza się, że chłopcom udaje się uciec lecz od tego czasu stają się „naznaczeni”.

Dlaczego ta tradycja wciąż jest kultywowana?

Jest kilka powodów dla których Bacha Bazi wciąż istnieje w kulturze Afganistanu i wcale nie jest to kwestią religii. To tradycja, która sięga już czasów starożytnych. Wiadomo, że mężczyźni większość czasu spędzają we własnym gronie, nie mogą przebywać w kręgach kobiet co sprawia, że starają się zastąpić w inny sposób swoje żądze.

Na pewno warto zaznaczyć, że praktyka stosowana jest również ze względów finansowych. Wiele afgańskich rodzin nie posiada żadnych środków materialnych dlatego zmuszeni są sprzedawać swoich synów a tym samym mają możliwość utrzymać rodzinę. Niekiedy jest to sposób aby przetrwać w świecie kłamstwa, obłudy i wojny. Chłopcy są od dziecka traktowani jak zabawki w rękach dorosłych dlatego rzadko dochodzi do buntów i ucieczek.

Istotna rola Talibów?

Czy obalenie w 2014 roku przyniosło tylko pozytywne skutki dla Afganistanu? Niestety nie. Obalenie reżimu sprawiło, że ludność znów powróciła do dawnych tradycji. Wedle Talibów Tańczący Chłopcy to grzech dlatego praktyka ta została obalona zaś powrót do niej groził śmiercią. Kiedy upadł reżim zwyczaj odżył, rzec można ze zdwojoną siłą.

Konsekwencje społeczne

Zachowanie owych praktyk nie pomaga społeczeństwu afgańskiemu rozwijać się oraz dążyć do poprawy obecnych warunków. Co więcej, ofiara niepiętnowanej a wręcz akceptowanej jawnie pedofilii nie potrafi się odnaleźć w dorosłym życiu. Dziś ogromna ilość ludności społecznej korzysta z Bacha Bazi między innymi: władze, armia czy policjanci.

Rola Tańczących Chłopców jest ogromna dla społeczeństwa albowiem dla rodzin ubogich jest sposobem na przetrwanie oraz zdobycie pożywienia. Nikt nie widzi w tej praktyce niczego złego, nawet rodzice sprzedawanych chłopców.

Naturalnie ze zjawiskiem pedofilii możemy spotkać się w każdym kraju, w każdym mieście zarówno w bogatych jak i biednych rodzinach. Jednakże wszyscy staramy się tłumaczyć ofiarom, że nie powinny się wstydzić, że nie jest to wina dzieci lecz osób dorosłych. W Afganistanie to rodzice oddają chłopca w ręce mężczyzn, którzy pragną perfidnej rozrywki, a to wszystko dlatego aby reszta rodziny miała co jeść. Nikt nie próbuje walczyć z tą tradycją.

W państwie, w którym toczy się wojna bardzo łatwo zepchnąć inny problem na dalszy plan. Tańczący Chłopcy to wciąż temat tabu zaś rząd niczego nie robi aby zaniechać tradycji. Dorośli ludzie żerują na niewinności dzieci, ich niedoli. Zachowanie to jest na porządku dziennym i nic nie wskazuje na to, aby niebawem coś miało się zmienić.

Źródło: http://e-anetabloguje.blog.pl/2016/01/25/tanczacy-chlopcy-pedofilia-akceptowana-przez-tradycje/