Od pewnego czasu słyszymy coraz więcej o projektach zasiedlenia Marsa. Kolonizacji tej planety chcą dokonać państwa takie jak Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Holandia w ramach projektu „Mars One”. Na Czerwonej Planecie planuje się również zasadzić roślinność aby sprawdzić czy mogą one w ogóle tam rosnąć. Amerykańska agencja NASA chce tego dokonać w 2021 roku.

Jak twierdzą naukowcy z tej agencji kosmicznej zanim ludzkość będzie chciała polecieć i zbudować pierwsze bazy na Marsie warto byłoby najpierw sprawdzić czy rośliny mają jakiekolwiek szanse na przetrwanie w tym obcym środowisku. Pierwsi kolonizatorzy mogliby wtedy sadzić rośliny spożywcze.

Dlatego NASA chce przeprowadzić eksperyment w 2021 roku (Mars Plant Experiment) w ramach którego wysłany zostanie specjalny łazik, który postawi na powierzchni Marsa niewielką szklarnię. Rośliny nie zostaną jednak umieszczone w marsjańskiej glebie, ponieważ jak twierdzą uczeni, nie chcą ingerować w ekosystem planety dopóki astronauci nie będą mogli samodzielnie zbadać środowisko.

Niewielka szklarnia, która zostanie wysłana na Marsa, będzie zawierała tlen pochodzący z Ziemi oraz nasiona Arabidopsis (Rzodkiewnik pospolity). Roślina będzie sztucznie ogrzewana, natomiast wysłany łazik będzie dostarczał jej wodę. Eksperyment potrwa najwyżej 15 dni.

W ten sposób naukowcy chcą sprawdzić, czy rośliny mogą być hodowane i czy przetrwają na Marsie, gdzie panuje niższa grawitacja i docierają duże ilości promieniowania kosmicznego. NASA będzie obserwować wzrost rośliny a na koniec eksperymentu zostanie poddana temperaturom, jakie panują na Marsie.

Źródło: www.space.com/25767-nasa-mars-greenhouse-rover-plant-experiment.html
Za: zmianynaziemi.pl
Źródło: http://alexjones.pl/aj/aj-technologia-i-nauka/aj-kosmos/item/28408-w-2021-roku-nasa-zasadzi-pierwsz%C4%85-ro%C5%9Blin%C4%99-na-marsie