isisSzwedzkie miasto Lund ma plany przyznawać m.in. darmowe prawo jazdy i ulgi podatkowe dla powracających z dżihadu z Syrii i Iraku. Zdaniem większości internautów jest to forma kpiny z ofiar zamachów terrorystycznych.

Byli bojownicy z szwedzkimi paszportami mogliby liczyć na opłacenie kursu prawa jazdy, pomoc w znalezieniu mieszkania oraz deklarację niższych opłat lub prawo do lokalu socjalnego, a także ulgi podatkowe oraz obniżenie opłat administracyjnych.

Władze miasta wyjaśniają, ze takie wsparcie może być pomocne dla dżihadystów w celu integracji ze szwedzkim społeczeństwem. Przedstawiciele miasta są przekonani, że przełoży się to na akceptację szwedzkich wartości.

„Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że musimy pomóc tym osobom wrócić do społeczeństwa dokładnie w taki sam sposób, jak pomagamy wychodzącym z więzienia przestępcom” — powiedziała Anna Sjostrand w jednym z wywiadów, która wyszła z inicjatywą pomocy dla bojowników ISIS.

„Nie możemy powiedzieć, że dlatego że ktoś dokonał złego wyboru, nie ma już uprawnień, aby wrócić i żyć w naszym społeczeństwie” – wyjaśniła. Jej propozycja została oparta na raporcie kryminologa Christoffera Carlssona, który w swoich badaniach zwrócił uwagę na to, iż bez prób integracji społecznej i wsparcia trudno jest porzucić radykalną ideologię.

Pomysł został nagłośniony nie tylko w Lund, ale i całej Szwecji. Wielu Szwedów krytykuje Sjostrand tłumacząc, że dżihadyści nie są mile widziani w Szwecji, a zamiast pomocy społecznej powinni być surowo karani. Niektórzy domagają się dymisji Sjostrand ze stanowiska gminnego koordynatora.

Flaga Państwa Islamskiego dozwolona w Szwecji

Taką decyzję podjęto w sprawie 23-latka z Laholm, który zamieścił zdjęcie z flagą ISIS na portalu społecznościowym. Mężczyzna tłumaczył się, że flaga to symbol od lat związany z islamem, ISIS sobie go przywłaszczyło, więc nie ma problemu.

Zaskakujące jest uzasadnienie decyzji prokurator. Organy ścigania, które prowadziły sprawę z paragrafu dotyczącego przestępstw nienawiści wobec mniejszości narodowych, orzekły jednak, że w przypadku symbolu IS „nie może być mowy o rasizmie”, gdyż tzw. Państwo Islamskie „jest organizacją przeciwko wszystkim, którzy nie stoją po stronie IS”. – Wymachiwanie flagą Państwa Islamskiego nie może być uznane jako mowa nienawiści – mówiła Sjövall.
Sweden Yes.

sydsvenskan.se / sverigesradio.se

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie ndie.pl zabronione.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Źródło:
Za zgodą i dzięki uprzejmości: https://ndie.pl/w-szwecji-mieszkanie-i-ulgi-podatkowe-dla-bylych-bojownikow-panstwa-islamskiego/