Niektóre pustynne wydmy wydają niezwykłe dźwięki, o czym przekonało się wielu podróżników. Najnowsze badania pozwalają wytłumaczyć zjawisko „śpiewającego” piasku.

Wielu podróżników przemierzając piaszczyste pustynie doświadczyło niezwykłego zjawiska. Wydmy, w pewien sposób, po prostu… śpiewały.

Dlaczego wydmy śpiewają?

Globtroterzy od zawsze zastanawiali się skąd dobiega nieziemski odgłos, który zdaje się dochodzić z wnętrza wydm. Najnowsze badania wyjaśniają przyczynę dźwięku wydawanego przez piasek.

Jak tłumaczy portal Scientific American, gdy piasek przesuwa się po powierzchni wydmy, jego suche górne warstwy zatrzymują i odbijają dźwięk o specyficznej częstotliwości w stronę wilgotniejszego piasku, znajdującego się we wnętrzu wydmy.

Muzyka na radarze

Badania wydm Kelso i Eureka na pustyni Mojave w Kalifornii rozwiązały zagadkę. Badacze oszacowali strukturę wydm za pomocą radarów i zmierzyli tworzoną przez nie „muzykę” za pomocą mikrofonów zakopanych w piasku. Jak twierdzą naukowcy, najlepszym czasem na słuchanie piosenek wyśpiewywanych przez wydmy jest upalne lato, kiedy gruba warstwa suchego piasku generuje i wzmacnia dźwięk o częstotliwości 80 Hz zupełnie jak wiolonczela.

Źródło: http://losyziemi.pl/wyjasniono-tajemnice-spiewajacego-piasku-na-wydmach